IHRA ihra-sportsman-2020-btn ihra-sss-btn ihra-team-finals-btn2 drag-review
navbar bottom

Pine Valley Raceway Captures IHRA Division 4 Summit Team Finals Win

Monday, 30 September 2019

LUFKIN, Texas — Pine Valley Raceway was victorious at the International Hot Rod Association (IHRA) Division 4 (Renegades) Summit Team Finals over the weekend.

Serving as hosts for the racing event, Pine Valley Raceway Team No. 1 won by a 61-45 margin over runner-up Penwell Knights Dragway. Xtreme Raceway Park No. 1 finished third with 36 points. Little River Dragway, Evadale Raceway and 2018 champion Amarillo Dragway also participated.BME 4001

Leading up to the main event, racers participated in Gambler’s races and “best of” awards.

 

Main Event:

Top — Hunter Patton (Penwell Knights) got off to a quick start with a .003 reaction time and powered down the track in 4.571 seconds against a 4.54 dial-in to best Dale Scates (Pine Valley) who finished in 4.727 seconds on a 4.69 dial-in with a .022 reaction time. BME 3996

Mod — David Baugh (Little River) was victorious with a 5.787-second run on a 5.78 dial-in with a .079 reaction time to runner-up Morris Hopkins (Penwell Knights) who ran 6.520 on a 6.54 dial-in with a .085 reaction time.BME 3989

Sportsman — Jackie Hibbard (Evadale) had a winning effort of 7.666 seconds on a 7.57 dial-in with a .058 reaction time to overcome Kenny Teer (Xtreme) who ran 7.625 on a 7.58 dial-in with a .053 reaction time.BME 3965

Junior — Rylie Trumble (Pine Valley) posted a 7.93-second run on a 7.90 dial-in with a .169 reaction time. Connor Rivers (Evadale) red-lighted before going 13.021 on an 8.00 dial-in. BME 3974

Track Operators — Fred Garvin (Little River) found the winning combination going 8.961 seconds against an 8.85 dial-in with a .009 reaction time. Raland Wray was runner up after going 12.025 seconds with a 12.05 dial-in with a .046 reaction time.Division 4 logo

Other Results

Friday’s Gambler’s Race

Top — Jake Howard (Xtreme) 6.621 on a 6.60 dial-in, .007 reaction time defeated Bryce Self (Xtreme) 4.806 on a 4.79 dial-in, .079 reaction time. 

 

Mod — Benny Godsey (Penwell Knights) 5.682 on a 5.67 dial-in, -.050 reaction time defeated JD Gossett (Penwell Knights) 6.096 on a 6.08 dial-in, -.004 reaction time.

 

Sportsman — Jackie Hibbard (Evadale) 7.643 on a 7.57 dial-in, .047 reaction time defeated Robert Ewell (Pine Valley) .000 on a 7.71 dial-in, .120 reaction time.

 

Junior — Maddie Smith (Pine Valley) 7.911 on a 7.90 dial-in, .079 reaction time defeated Hayden Trumble (Pine Valley) 8.141 on an 8.09 dial-in, .047 reaction time.

 

Top 2 — Jay Robinson (Pine Valley) 5.042 on a 5.02 dial-in, .010 reaction time defeated John Stephan (Xtreme) 6.179 on a 6.18 dial-in, .006 reaction time. 

 

Mod 2 — Billy Janousek (Little River) 6.217 on a 6.22 dial-in, .019 reaction time defeated Casey Baugh (Xtreme) 6.205 on a 6.21 dial-in, .009 reaction time.

 

Sportsman 2 — Michael Shirley (Little River) 7.803 on a 7.80 dial-in, .018 reaction time defeated Kenny Teer 7.545 on a 7.52 dial-in, -.013 reaction time.

 

Junior 2 — Hayden Trumble (Pine Valley) 8.125 on an 8.20 dial-in, .005 reaction time defeated Wade Walker (Pine Valley) 7.975 on a 7.90 dial-in, -.018 reaction time.

 

Sunday’s Gambler’s Race

Top — Greg Roberts (Pine Valley) 4.917 on a 4.91 dial-in, .016 reaction time defeated Dennis Lithgow (Penwell Knights) 4.656 on a 4.65 dial-in, .020 reaction time.

 

Mod — Jake Howard (Xtreme) 6.579 on a 6.58 dial-in, .008 reaction time defeated Kevin Martin (Xtreme) 6.141 on a 6.16 dial-in, .001 reaction time.

 

Sportsman — Michael Shirley (Little River) 7.780 on a 7.77 dial-in, .070 reaction time defeated Donny Evilsizer (Xtreme) 7.737 on a 7.35 dial-in, .070 reaction time.

 

Junior — Graeme Rufenhacht (Little River) 7.947 on a 7.90 dial-in, .045 reaction time defeated Maddie Smith (Pine Valley) 7.881 on a 7.90 dial-in, .025 reaction time.

 

Golf Cart — Dillon Bontrager 12.053 on a 12.01 dial-in, .074 reaction time defeated Brad Young 13.320 on a 13.30 dial-in, .102 reaction time.

 

Special Awards

  • Best Appearing Open Bodied Car — Cody Melton
  • Best Engineered Open Bodied Car — Terry Tanner
  • Best Appearing Full Bodied Car — Mark Griffin
  • Best Engineered Full Bodied Car — Brian Gibson
  • Best Appearing Junior Dragster — Micah Gobert
  • Best Engineered Junior Dragster — Trent Augustyn
  • Best Team Spirit — Xtreme Raceway Park
  • Best Appearing Team — Little River Dragway

Team Standings

1. Pine Valley Raceway                         61

2. Penwell Knights Dragway                  45

3. Xtreme Raceway Park                       36

4. Little River Dragway                           33

5. Xtreme Raceway Park No. 2              20

6. Evadale Raceway                              14

7. Amarillo Dragway                                4

8. Pine Valley Raceway No. 2                 1

Social Media Banner IHRA BACKGROUND 300px x 149px

 

Abenity Sidebar Banner



 Facebook IHRA NEW  Instagram IHRA NEW  Twitter IHRA NEW  Youtube IHRA NEW

IHRA calendarheader

Sportsman Spectacular - Centerville Dragway (Single Event)
IHRA Sportsman Spectacular

Centerville Dragway
Sunday, June 5th
Sportsman Spectacular - Union Dragway
IHRA Sportsman Spectacular

Union County Dragway
Friday, June 10th - Sunday, June 12th
Onawa Dragway - Sportsman Spectacular Event
IHRA Sportsman Spectacular

Onawa Dragway
Saturday, July 9th - Sunday, July 10th
Sportsman Spectacular - Empire Dragway
IHRA Sportsman Spectacular

Empire Dragway
Friday, July 29th - Sunday, July 31st
Sportsman Spectacular - Maryland International Raceway
IHRA Sportsman Spectacular

Maryland International Raceway
Friday, August 19th - Sunday, August 21st

 

featuredsponsors